Jestem położną i ogromną szczęściarą, ponieważ moja praca jest jednocześnie moim hobby i wielką pasją.
Nie sposób wyrazić jaką radość i spełnienie czuję prowadząc i przyjmując porody. Nie do opisania jest uczucie, kiedy zaraz po porodzie kładę noworodka na brzuch mamy mówiąc: ” To Wasza Córka / To Wasz Syn” i widzę to ogromne wzruszenie na twarzach Rodziców, łzy szczęścia w oczach… Uczestniczyć codziennie w tak ważnej chwili dla par, które spotykam na swojej drodze to wielki zaszczyt. Pomóc im, by ta chwila była jak najpiękniejsza i okupiona jak najmniejszym bólem i strachem to moja ambicja i cel.
W 2005 roku ukończyłam studia licencjackie, a w 2008 magisterskie, na kierunku Położnictwo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Po obronieniu dyplomu licencjata rozpoczęłam pracę w Szpitalu Miejskim w Jaworznie na Oddziale Ginekologii, później na Patologii Ciąży i Położnictwa, aż w końcu trafiłam na wymarzoną Porodówkę. Po pół roku przeniosłam się do Katowic, do Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego (powszechnie zwanego Kliniką po prostu), gdzie pracowałam 5 lat Bloku Porodowym czerpiąc z tego wielką przyjemność i satysfakcję.
Następnie realizowałam się w Szpitalu Zakonu Bonifratrów p. w. Aniołów Stróżów, gdzie, pracując na stanowisku położnej koordynującej w kreatywnym zespole, miałam wpływ na tworzenie Przyjaznego Bloku Porodowego, czego efekty widoczne są do teraz. Dziś kontynuuję moją przyjaźń z położnictwem w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach, ale również przygotowuję się do bycia jeszcze bardziej niezależną współpracując ze Stowarzyszeniem „Dobrze Urodzeni”, by móc uprawiać spokojne, kameralne położnictwo również w domach.. Przede mną są jeszcze inne nowe wyzwania i cele, ale o tym za wcześnie, by mówić. Pasja trwa…
Już w trakcie studiów licencjackich zaczęłam głębiej interesować się tematem porodów rodzinnych oraz przygotowywaniem ciężarnych i ich partnerów do narodzin. Tego zagadnienia dotyczyła moja praca licencjacka: „Poród rodzinny. Opinie personelu medycznego na temat uczestnictwa ojca przy porodzie”. Już wtedy zaczęłam marzyć o otworzeniu w przyszłości Szkoły Rodzenia.
Korzyści i cele:
Za najważniejszy cel stawiam sobie staranne przygotowanie ciężarnej i jej partnera do urodzenia dziecka w harmonii z naturą, z pełnym zaangażowaniem sił, jakimi dysponuje organizm kobiety. Przygotowanie to będzie obejmowało poznanie porodu widzianego od strony kobiety rodzącej, usprawnienie ruchowe gwarantujące zachowanie dobrej kondycji oraz zapoznanie się z pielęgnacją noworodka, zasadami karmienia naturalnego i higieną w połogu.
Zasadą „Studia Świadomych Narodzin” jest przygotowanie ciężarnej do aktywnego porodu. Bardzo dużą wagę przywiązuję do ćwiczeń ruchowych, ale tak że do przygotowania psychologicznego.
„Studia Świadomych Narodzin”:
- możliwość lepszego przygotowania i nabycia niezbędnych umiejętności potrzebnych w czasie porodu,
- większa szansa na wspólny poród (można się przekonać, że w czasie porodu warto być razem),
- większa świadomość i lepsze zrozumienie tego, co się dzieje na Sali Porodowej i po porodzie,
- możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z innymi kobietami w ciąży, położną prowadzącą zajęcia, a dla mężczyzn – z innymi przyszłymi ojcami,
- możliwość odwiedzenia Sal Porodowych i Oddziałów Położniczych katowickich szpitali,
- pogłębienie wiedzy na temat opieki nad noworodkiem, stanów przejściowych u noworodka, masażu dziecka – lepsze rozumienie zachowania dziecka,
- zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie karmienia piersią, radzenia sobie z problemami laktacji,
- spotkanie po porodzie w celu wymiany macierzyńskich i ojcowskich doświadczeń oraz „pochwalenie się Maluszkiem”,
- zapewnienie sobie pomocy i wsparcia u położnej prowadzącej zajęcia.
„Studio Świadomych Narodzin” pomaga w przygotowaniu psychicznym i fizycznym do porodu i rodzicielstwa poprzez:
- przekazywanie wiedzy o przebiegu ciąży, porodu i połogu,
- uwrażliwienie Rodziców na pogłębienie kontaktu z dzieckiem w wewnątrzmacicznej fazie jego życia,
- prowadzenie promocji naturalnego karmienia noworodka i niemowlęcia,
- przygotowanie do pielęgnacji i opieki nad noworodkiem i niemowlęciem,
- przekazywanie wiedzy na temat trudności emocjonalnych po porodzie,
- mówienie o roli ojca w czasie ciąży, porodu i po porodzie.