Poznajmy się

JesteZrzut ekranu 2012-12-19 o 00.29.57m położną i ogromną szczęściarą, ponieważ moja praca jest jednocześnie moim hobby i wielką pasją.
Nie sposób wyrazić jaką radość i spełnienie czuję prowadząc i przyjmując porody. Nie do opisania jest uczucie, kiedy zaraz po porodzie kładę noworodka na brzuch mamy mówiąc: ” To Wasza Córka / To Wasz Syn” i widzę to ogromne wzruszenie na twarzach Rodziców, łzy szczęścia w oczach… Uczestniczyć codziennie w tak ważnej chwili dla par, które spotykam na swojej drodze to wielki zaszczyt. Pomóc im, by ta chwila była jak najpiękniejsza i okupiona jak najmniejszym bólem i strachem to moja ambicja i cel.

W 2005 roku ukończyłam studia licencjackie, a w 2008 magisterskie, na kierunku Położnictwo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Po obronieniu dyplomu licencjata rozpoczęłam pracę w Szpitalu Miejskim w Jaworznie na Oddziale Ginekologii, później na Patologii Ciąży i Położnictwa, aż w końcu trafiłam na wymarzoną Porodówkę. Po pół roku przeniosłam się do Katowic, do Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego (powszechnie zwanego Kliniką po prostu), gdzie pracowałam 5 lat Bloku Porodowym czerpiąc z tego wielką przyjemność i satysfakcję.

Następnie realizowałam się w Szpitalu Zakonu Bonifratrów p. w. Aniołów Stróżów, gdzie, pracując na stanowisku położnej koordynującej w kreatywnym zespole, miałam wpływ na tworzenie Przyjaznego Bloku Porodowego, czego efekty widoczne są do teraz.  Dziś kontynuuję moją przyjaźń z położnictwem w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach, ale również przygotowuję się do bycia jeszcze bardziej niezależną współpracując ze Stowarzyszeniem „Dobrze Urodzeni”, by móc uprawiać spokojne, kameralne położnictwo również w domach.. Przede mną są jeszcze inne nowe wyzwania i cele, ale o tym za wcześnie, by mówić. Pasja trwa…

Już w trakcie studiów licencjackich zaczęłam głębiej interesować się tematem porodów rodzinnych oraz przygotowywaniem ciężarnych i ich partnerów do narodzin. Tego zagadnienia dotyczyła moja praca licencjacka: „Poród rodzinny. Opinie personelu medycznego na temat uczestnictwa ojca przy porodzie”. Już wtedy zaczęłam marzyć o otworzeniu w przyszłości Szkoły Rodzenia.

Praca na Bloku Porodowym uświadomiła mi, że na pozytywny przebieg porodu wpływa przede wszystkim uwierzenie rodzącej we własne możliwości, zredukowanie lęku oraz odpowiednie przygotowanie i wzmocnienie psychofizyczne. Postanowiłam otworzyć „Studio Świadomych Narodzin”, by optymalnie przygotowywać przyszłych Rodziców do porodu i rodzicielstwa i kształtować w nich te cechy i umiejętności, które pozwolą w pełni przeżywać im Cud Narodzin.”Studio Świadomych Narodzin” to moje oczko w głowie. Prowadzenie zajęć z ciężarnymi i ich parterami pozwala mi w pełni realizować się jako położna i stanowi dopełnienie mojej pracy na Bloku Porodowym. Efekty jakie widzę na Porodówce oraz podziękowania moich klientów są dla mnie najwyższą formą uznania.Prywatnie ciągle w biegu, ale radosnym z wiatrem we włosach i muzyką dookoła. Bywa, że czasem zatrzymam się na chwilę, by poczytać książkę, pojechać za miasto, pojeździć na snowboardzie, pogrilować z przyjaciółmi, zrobić jakieś zdjęcie, poleżeć na trawie, upiec ciasto… Ci, którzy mnie znaja, weidzą, że temu wszystkiemu zawsze towarzyszy muzyka..

Korzyści i cele:

Za najważniejszy cel stawiam sobie staranne przygotowanie ciężarnej i jej partnera do urodzenia dziecka w harmonii z naturą, z pełnym zaangażowaniem sił, jakimi dysponuje organizm kobiety. Przygotowanie to będzie obejmowało poznanie porodu widzianego od strony kobiety rodzącej, usprawnienie ruchowe gwarantujące zachowanie dobrej kondycji oraz zapoznanie się z pielęgnacją noworodka, zasadami karmienia naturalnego i higieną w połogu.
Zasadą „Studia Świadomych Narodzin” jest przygotowanie ciężarnej do aktywnego porodu. Bardzo dużą wagę przywiązuję do ćwiczeń ruchowych, ale tak że do przygotowania psychologicznego.

Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach
„Studia Świadomych Narodzin”:

 • możliwość lepszego przygotowania i nabycia niezbędnych umiejętności potrzebnych w czasie porodu,
 • większa szansa na wspólny poród (można się przekonać, że w czasie porodu warto być razem),
 • większa świadomość i lepsze zrozumienie tego, co się dzieje na Sali Porodowej i po porodzie,
 • możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z innymi kobietami w ciąży, położną prowadzącą zajęcia, a dla mężczyzn – z innymi przyszłymi ojcami,
 • możliwość odwiedzenia Sal Porodowych i Oddziałów Położniczych katowickich szpitali,
 • pogłębienie wiedzy na temat opieki nad noworodkiem, stanów przejściowych u noworodka, masażu dziecka – lepsze rozumienie zachowania dziecka,
 • zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie karmienia piersią, radzenia sobie z problemami laktacji,
 • spotkanie po porodzie w celu wymiany macierzyńskich i ojcowskich doświadczeń oraz „pochwalenie się Maluszkiem”,
 • zapewnienie sobie pomocy i wsparcia u położnej prowadzącej zajęcia.

„Studio Świadomych Narodzin” pomaga w przygotowaniu psychicznym i fizycznym do porodu i rodzicielstwa poprzez:

 • przekazywanie wiedzy o przebiegu ciąży, porodu i połogu,
 • uwrażliwienie Rodziców na pogłębienie kontaktu z dzieckiem w wewnątrzmacicznej fazie jego życia,
 • prowadzenie promocji naturalnego karmienia noworodka i niemowlęcia,
 • przygotowanie do pielęgnacji i opieki nad noworodkiem i niemowlęciem,
 • przekazywanie wiedzy na temat trudności emocjonalnych po porodzie,
 • mówienie o roli ojca w czasie ciąży, porodu i po porodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *